Ravensbrück – 80 lat po wyzwoleniu. Pamięć silniejsza niż śmierć.
W tegorocznej Narodowej Pielgrzymce Nauczycieli i Pracowników Oświaty do Ravensbrück wzięło udział pół tysiąca osób z całej Polski. Przyjechaliśmy tam, by oddać hołd tysiącom kobiet, które w tym miejscu doświadczyły niewyobrażalnego cierpienia. Wśród nich była błogosławiona Natalia Tułasiewicz – nauczycielka, poetka, emisariuszka, kobieta niezłomnej wiary.
30 kwietnia 1945 roku otwarto bramy Ravensbrück – obozu, który stał się symbolem okrucieństwa, bólu i upodlenia. Miejsca, gdzie człowieczeństwo poddano najcięższej próbie. Dla wielu jednak ratunek przyszedł za późno…
Ich ciała zamieniono w popiół, rozsypany do jeziora Schwedt – wody, która miała pochłonąć pamięć o nich.
Ale pamięć nie umarła.
Dziś jezioro, które przez lata milczało wobec zbrodni, zostało zasypane różami – symbolem hołdu, pamięci i miłości silniejszej niż śmierć.
Wśród tych, które nie doczekały wolności, była błogosławiona Natalia Tułasiewicz. Poszła tam z własnej woli, by nieść światło wśród skazanych na zapomnienie. W Wielki Piątek, 30 marca 1945 roku, podczas ostatniej selekcji, zakwalifikowano ją do gazu. 31 marca 1945 roku, gdy alianci i Rosjanie stali już u bram Ravensbrück, jej życie zostało brutalnie przerwane.
Dziś, 31 marca 2025 roku, obchodziliśmy 80. rocznicę jej męczeńskiej śmierci. Natalia Tułasiewicz, patronka polskich nauczycieli, nie tylko uczyła, ale i dawała świadectwo, że nawet w najczarniejszej ciemności można było pozostać światłem dla innych.
Wśród uczestników pielgrzymki nie zabrakło również przedstawicieli Podkarpacia z Regionu Rzeszowskiego, w tym niezwykłym upamiętnieniu wzięło udział ponad 60 osób, m.in. przedstawiciele Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie z pocztem sztandarowym na czele, Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców. Zarząd Regionu reprezentowała Bogumiła Stec-Świderska.